Cfoljk az utols mohikn mtoszt
Amikor 1757-ben Louis-Joseph de Montcalm elhagyta az Adirondack t dli partjt, egy angol erd fstlg romjait, megcsonktott holttesteket s az amerikai irodalom egy klasszikus trtnetnek alapjait hagyta maga mgtt. A hres francia tbornok egyik leszrmazottjt a mlt hten fogadtk azon a helyen, ahol seinek egykor puskatzzel, ksbb pedig egy vres epizd vdjval kellett szembenznik, amelyet James Fenimore Cooper "Az utols mohikn" cm regnyben dolgozott fel. |
|
|
Az Albanytl mintegy 80 km-re fekv Lake George vrosa vrs sznyeget tertett Georges Savarin de Marestan br el, akinek egyik apai se felesgl vette de Montcalm mrki nvrt. A 60 esztends Morestan a - francia-angol gyarmati hbor (1754-63) legfontosabb esemnynek tartott - William Henry erd elfoglalsnak 250. vforduljra rendezett nnepsgeken vett rszt.
A megemlkezsek sorn jra eljtszottk az angol erd 1757. augusztus 9-n trtnt feladst, amely a Montcalm vezette francia s indin csapatok tbb hetes ostroma utn kvetkezett be. Az ezt kvet esemnyek azonban mr nem szerepelnek a programban. Montcalm ugyanis akkor szabad elvonulst grt az angol csapatoknak, de 1757. augusztus 10-n a francikkal szvetsgben ll indinok megtmadtk a visszavonulkat: a hivatalos jelentsek szerint a 2000-es helyrsgbl mintegy 1500-an estek ldozatul a mszrlsnak.
|
|
Messze ll a valsgtl?
A trtnszek szerint azonban az indinok valjban kevesebb mint 200 embert ltek meg. Az eltlzott szmok a gyarmati propaganda szmljra randk, illetve sokan csak tbb hnapos, st akr tbb ves fogsg utn trtek haza az amerikai gyarmatokra. "Igazbl New England telepesei s James Fenimore Cooper nagytotta fel a mszrls tnyt" - vli Nicholas Westbrook, a Ticonderoga erd igazgatja. A "mszrls" ugyanis csak az 1820-as vekben vlt kzismertt, amikor Cooper megrta "Az utols mohikn" cm regnyt, s a ksbbi hollywoodi feldolgozsok sem trdtek azzal, hogy elfogulatlan kpet fessenek az esemnyekrl.
Nhny trtnsz azonban gy vli, hogy Montcalm tbornok, az eurpai hadvisels veternja, egyszeren nem volt kpes irnytani a 33 klnbz trzsbl szrmaz 1600 indin harcost, akik francia szvetsgben az angolok ellen vonultak. Az indinok emellett azrt vltak dhss, mert Montcalm szabad elvonulst engedlyezett az angol katonknak, akik magukkal vihettk fegyvereiket s ingsgaikat. Utnuk mentek, hogy kifosszk ket, a foglyokat pedig magas vltsgdj fejben a quebeci francia kormnyznak akartk tadni.
A szemtank szerint az indinok kitptk az emberek kezbl a fegyvereket s a csomagokat, s aki ellenllt, azt megltk. Nhny ldozatot megskalpoltak. Montcalm s nhny francia tiszt a helysznre siettek, de mr tl ksn rkeztek, br mg nhny letet meg tudtak menteni. Ellensgei ksbb azzal vdoltk a francia tbornokot, hogy nem adott elg csapatot az angolok vdelmre, vagy hogy egyenesen btortott a tmadsra. Ezutn Montcalm csapatai fldig romboltk az erdt, s visszatrtek szakra a Ticonderoga erdbe.
Marestan gy vli, hogy Montcalm rksgt nem homlyosthatjk el az erd feladsa utn trtntek. "Montcalmot nem terheli felelssg. Az indinokat nha lehetetlen volt ellenrizni, s nem tudtk megrteni a kapitulci szabad elvonulsra vonatkoz feltteleit" - mondta.
Az angol, francia, amerikai s indin ldozatokat kvetel vres sszecsaps helyn ma llami park s az eredeti erd helyrelltott plete ll. Montcalm nevt trtnelmi tblk, utck, ttermek s italboltok viselik. A tbornok 1759-ben a quebeci csatban esett el, ngy vvel ksbb pedig a francik tadtk Kanadt az angoloknak. |