Kik voltak az szaknyugati partvidk blnavadszai?
Az szaknyugati partvidknek, a „totemoszlopok fldjnek” indinjai tlen sem heztek. Tavasszal sok n. gyertyahalat fogtak, s a halakbl prselt, rendkvl tpll olajat faednyekben troltk. szre s tlre bsges lelmiszertartalkokat troltak, mivel az olaj mellett mg ftt bogykat, szrtott s fstlt lazacot, valamint szrtott heringikrkat is el tudtak rakni.
A legbtrabb halszok, a ntka s a maka trzs tagjai, mg a blnkkal is szembeszlltak. A vllalkozst a legtapasztaltabb frfi vezette, akit blnafnknek neveztek. Elssorban kisebb blnkra s kardszrny delfinekre vadsztak. A blnafnk elszr llekben kszlt fel a nagy feladatra: magnyos helyen bjtlt, s a nagyerej llatok szellemeitl krt segtsget. A csapat kora hajnalban kenuba szllt, s elindult a nylt tenger fel. Pontosan megfigyeltk, hogy hol bukkan fel levegt venni egy blna, s mikor merl jra el. Vezetjk kiszmolta, hogy krlbell hol kell jra felbukkannia, trsai pedig gy fordtottk a csnakot, hogy a blna oldala melll a fnk pontosan clba talljon szigonyval. A tbbiek csak utna dobhattk el fegyvereiket. A kenut ezutn gyorsan biztonsgos tvolsgba kellett vinni, hiszen a nlna egyetlen farkcsapssal felborthatta a knny csnakot. A szigonyokra hossz, blnainakbl kszlt ktelet, felfjt fkabr szkat erstettek, amelyek megakadlyoztk, hogy a sebeslt llat eltnjn a mlyben. Egy- egy sikeres vadszat olyan risi mennyisg hst hozott, hogy a lakomra mg a szomszdos falukat is meghvhattk.
Sokak szerint a potlacs volt az szaknyugati partvidk indinjainak legklnlegesebb nnepsge. Ilyenkor a fnk sztosztotta a vagyont: lelmiszert, pokrcokat s egyb holmikat a rokonok s szomszdok kzt. A potlacs tbbfle esemnyhez is kapcsoldhatott: eskvhz, hzptshez, szletshez, hallhoz. Minl tbb ajndkot osztogattak szt a fnkk, annl inkbb ntt a tekintlye. |