Miért alapították az Irokéz Szövetséget?
Magasan fent, a távoli, hűvös északkeleti földön, az Erie és az Ontario tavak környékén és a Szent Lőrinc-folyó mentén élt az irokéz nyelvet beszélő törzsek nagy családja. Ezek a törzsek a leggazdagabb vadászterületek miatt gyakran összetűzésbe kerültek egymással és a szomszédos algonkinokkal. Az állandó háborúskodás megszüntetése két férfi: Deganawida és Hiawatha nevéhez fűződik. 1570-ben az ő kezdeményezésükre alakult meg az öt törzset tömörítő népszövetség. A szövetségbe a szeneka, a cajuga, az onondaga, az ondeida és a mohawk törzs tartozott. A nagy tanácskozótűz az onondagák táborába égett. A törzsek képviselői minden évben egyszer itt gyűltek össze, hogy megvitassák a legfontosabb kérdéseket.
1722-től már hat nemzetről beszélhetünk: ekkor csatlakozott a szövetséghez a délről elűzött tuszkakórák népe. Az Irokézek Szövetsége egy misztikus látomás nyomán a lucfenyőt választotta jelképül. A fa csúcsán egy sas őrködik, a gyökereket pedig az öt törzs alkotja. A szövetség életét gondosan kidolgozott alkotmány szabályozta. Az alapítók azt akartál, hogy béke és egyetértés uralkodjon a tagnemzetek közt. A szerződéseket és a szövetség történetét wampum-övekre jegyezték fel. Az övre rótt szimbólumokat azonban csupán a legbölcsebbek tudták elolvasni, és elmagyarázni a többieknek.
A szövetséget tulajdonképpen az egyes klánok képviselői irányították.
A hosszúházakban élő nagycsaládok főnöknői először megváltoztatták a klánfőnököket, és a békefőnököket, majd e főnökökből megalakult a törzsi tanács. A törzsi tanács tagjai közül választották ki a szövetségi tanács tagjait, a „szacsemeket”.
A 49 szacsemből álló tanács döntött minden fontos, a hat törzset érintő politikai kérdésben. Itt határozták el például, hogy a szövetség az angolok oldalán lép be az Anglia és Franciaország közötti háborúba. A határozatokat egyhangúlag hozták. A viták remek lehetőségeket adtak a szacsemeknek arra, hogy bebizonyítsák, milyen kiváló szónokok. A képviselők nagy türelemmel tanácskoztak, minden véleményt meghallgattak, csak olyan döntést hoztak, amivel mindenki elégedett volt.
Az irokézek többször is az angolok oldalán léptek hadba, először a franciák, majd az amerikaiak ellen. 1783- ban Anglia újvilági gyarmatai kivívták függetlenségüket, és megalakították az Amerikai Egyesült Államokat. Az amerikaiak bosszúja elől számtalan irokéz menekült a brit uralom alatt maradt Kanadába.
A megpróbáltatások ellenére az irokézek túlélték a történelem viharait, és a mai napig megünneplik az Irokéz Szövetség alapításának napját. |